Personnel

Contact Information


 

Administration

ChiefBysonPic

Chief Rico Bryson

Serving Since: June 28, 2018
Chief Bryson began his career as a Firefighter in 2005 when he joined the City of Jackson Fire Department in Jackson, TN.  In July of 2008, he was promoted to Training Officer and later became Director of Public Fire Education. 

Chief Bryson was appointed as Assistant Fire Chief in June 2018 and Fire Chief on the 3rd February 2019.  Over his 14-year career Chief Bryson has been certified in many areas of the fire service such Haz-Mat Technician, Firefighter I & II, Instructor I & II and Fire Officer to name a few. 

Chief Bryson holds an Associates in Applied Science Degree in Fire Science from Kaplan University and a Bachelor's Degree in Organizational Leadership from Bethel University.  Chief Bryson is also a graduate of the University of Tennessee at Martin WestStar Leadership program and a graduate of the Jackson Chamber of Commerce Leadership Jackson where he earned the Jewel Award of Excellent. 

Chief Bryson and his wife of 19 years have two wonderful children whom they spend a lot of their time.  Faith, family, and friends are the foundation of the Bryson family.  Chief Bryson is active in the community and is enthusiastic anytime he has the opportunity to serve.

FF Patrick McLaughlin
Assistant Fire Chief Patrick McLaughlin
Serving Since:  May 24, 2010

 

FF Jimmy Johnson
Fire Inspector Jimmy Johnson
Serving Since: February 27, 2008

 

 
Secretary Vicky Vaughn

 

 Staff

Captain Kevin Holman

Serving SinceJuly 1, 1989

 

Captain Rob Brewer 

Captain Rob Brewer

Serving Since: April 19, 2004

Captain Shawn Railey

Serving Since: March 6, 2001

 

FF Richard Dorris

Firefighter Richard Dorris 

Serving Since: May 22, 2001

FF Cary Petitt

Firefighter Cary Petitt

Serving Since: August 28, 2008

 

Firefighter Brad Williams 

Serving Since: August 31, 2008

FF Matthew Detlefsen

Firefighter Matthew Detlefsen

Serving Since: July 7, 2009

 

FF Keith Jerde

Firefighter Keith Jerde

Serving Since: July 8, 2009

FF Michael Fisher

Firefighter Michael Fisher

Serving Since: August 24, 2010 

 

Firefighter Brandon Crimmons

Firefighter Brandon Crimmons

Serving Since: June 1, 2014

FF Ronny Vradenburg

Firefighter Ronny Vradenburg

Serving Since: May 14, 2016